Zabytkowa kopalnia ...
 
Notifications
Clear all

Zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach

8 Posty
1 Users
0 Likes
1,230 Widok
(@taron78)
New Member
Dołączył: 1 sekunda temu
Posty: 0
 

O modelu kopalni myślałem już od dawna, decyzja o wpisaniu jej na listę UNESCO na nowo rozpaliła mnie do tego pomysłu. Z założenia ma to być model bardzo prosty. No to zaczynamy:


   
Cytat
(@taron78)
New Member
Dołączył: 1 sekunda temu
Posty: 0
 

Postaram się wykorzystać ten prosty temat na pokazanie kilku trików które stosuje projektując model w Sketchupie.

Na początek przygotowanie miejsca pracy:

W oknie dialogowym Style, przechodzę do zakładki Edytuj i wyłączam wyświetlanie profili, gdyż te nie będą mi do niczego potrzebne a wprowadzają nieco wizualnego chaosu.

Następnie w tej samej zakładce zmieniam kolor linii z "Wszystkie takie same" na "Według materiału". Umożliwi nam to późniejszą zmianę koloru każdej linii.

Następnie przełączamy na 3 z kolei sześcian pod zakładką "Edytuj" i tu zmieniamy kolor tła na zupełnie biały (przydaje się to później do tworzenia rysunków tak żeby screeny i rendery były pozbawione tła). Kolor odpowiednio ustawiamy suwakami.

Przechodzimy do ustawienia pola na którym będziemy umieszczać gotowe części do drukowania.
Na tym etapie koniecznie musimy już określić skalę modelu. Obiekt wykonujemy w 1:1, żeby części były wydrukowane w odpowiedniej skali musimy przeskalować naszą wirtualną kartkę. Dla kartki A3 o wymiarach 297mm na 420mm i skali docelowej 1:300 będzie to odpowiednio pole o wymiarach 89100mm na 126000mm. Dobrze jest też zachować pewien odstęp od krawędzi aby drukarka nie obcinała nam skrajnych części. Ja zostawiam sobie 5 mm czyli 150 mm w tej skali.

Ponieważ u mnie okno Sketchupa jest już dostosowane do rozmiarów poziomo położonej kartki A3, łatwiej jest mi wykonać kilka następnych kroków. Po pierwsze musimy umieścić naszą wirtualną kartkę idealnie na środku okna. W tym celu z zaznaczamy ją (ja zawsze grupuję sobie ją jako jeden obiekt). I z menu dostępnego po kliknięciu prawym przyciskiem w nią wybieramy ostatnią pozycję "Powiększ zakresy".

Kartka została wyśrodkowana. Teraz dodajemy sobie scenę do aktualnego widoku. (możemy ją później nazwać jako strona 1 lub jak nam będzie pasowało.

Teraz używając szkła powiększającego i zmieniając rozmiar oka sketchupa ustawiamy okno tak aby zewnętrzny obrys naszej kartki pokrył się dokładnie z polem roboczym sketchupa.

Klikamy prawym na nazwę sceny i wybieramy "Aktualizuj". Klikamy "Uaktualnij scenę"

Od tej pory kliknięcie na nazwę tej sceny wyświetli na ekranie naszą wirtualną stronę, jeśli wszystko jest dobrze ustawione będziemy dzięki temu mogli wydrukować sobie zaprojektowane części.


   
OdpowiedzCytat
(@Zbigniew)
New Member
Dołączył: 1 sekunda temu
Posty: 0
 

Bardzo mi się podoba ten temat ale popieram też propozycje RAVEN6 - szyb Ewa, prosty mało części i w skali 1:87 powinien być darmowy. Jedynie dach w dwu wersjach - wycinany laserem odpłatnie.


   
OdpowiedzCytat
(@taron78)
New Member
Dołączył: 1 sekunda temu
Posty: 0
 

Wczoraj miałem nieco luźniej i postanowiłem na szybko przyjrzeć się Twojej propozycji Zbigniew, i oto co wyszło.

Niestety muszę wybrać się na miejsce, porobić parę zdjęć i szkiców, zobaczyć na miejscu co i jak, to zawsze daje lepsze rozeznanie, problem w tym że w tygodniu nie ma szans z uwagi na remont, a tę akurat niedzielę mam w zasadzie calutką już rozplanowaną.


   
OdpowiedzCytat
(@Zbigniew)
New Member
Dołączył: 1 sekunda temu
Posty: 0
 

Już mi się podoba!


   
OdpowiedzCytat
(@RAVEN6)
New Member
Dołączył: 1 sekunda temu
Posty: 0
 

Taron - błagam powiedz, ze coś się w temacie tego szybu dzieje!!! Sorki, że dopiero teraz piszę, ale ten temat niedawno zobaczyłem. Z tym szybem mam bardzo miłe wspomnienia - dwa razy zwiedzałem Sztolnię Czarnego Pstrąga (raz z żoną a potem także z synkiem). Z chęcią bym skleił dla tych miłych wspomnień. A i sam budynek cudnej urody. Grafikę zrobiłeś piękną. Jakby te tekturki dać na model to byłoby mistrzostwo. Co do skali - 1:87 pasuje do Ratusza, ale czy nie będzie to wtedy straszne maleństwo? Może tak wydać to drukiem, tak komercyjnie, normalnie w offsecie a do zeszytu dać np. dwa modele - jeden w 1:87 a drugi w 1:50 albo nawet 1:25 (byłby do kolekcji z dzwonnicą)? Jakbyś to wydał, to kupca masz - wiesz, że na mnie możesz liczyć - nie deklaruję się na próżno. Oczywiście o zestaw "laserków" poproszę 😉


   
OdpowiedzCytat
(@Zbigniew)
New Member
Dołączył: 1 sekunda temu
Posty: 0
 

RAVEN6 daj jakiś namiar maila lub telefon.


   
OdpowiedzCytat
(@RAVEN6)
New Member
Dołączył: 1 sekunda temu
Posty: 0
 

Zbigniew - maila kontaktowego przesłałem Ci na priv. Sprawdź proszę skrzynkę. Przy okazji to Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku!


   
OdpowiedzCytat
Udostępnij: